Nasza misja

Naszą misją jest rozwój społeczno – gospodarczy Euroregionu Karpackiego poprzez wspieranie procesów rozwojowych w zakresie współpracy terytorialnej. Euroregion Karpacki organizuje i koordynuje...

Naszą misją jest rozwój społeczno – gospodarczy Euroregionu Karpackiego poprzez wspieranie procesów rozwojowych w zakresie współpracy terytorialnej. Euroregion Karpacki organizuje i koordynuje działania na rzecz rozwoju współpracy pomiędzy członkami w dziedzinie gospodarki, ekologii, kultury, nauki i edukacji.

Aktualności

Aktualności

Wybieramy POLSKO-SŁOWACKIE WYDARZENIE ROKU 2017!!!

W minionym roku wiele się działo na polsko-słowackim pograniczu i to w dużej mierze za sprawą naszych mikroprojektów. Doceniając Państwa pomysły na rozwijanie polsko-słowackiej współpracy postanowiliśmy ustanowić nagrodę POLSKO-SŁOWACKIE WYDARZENIE ROKU.  Nagroda będzie przyznawana co roku dla najciekawszego, najbardziej innowacyjnego wydarzenia zrealizowanego w ramach mikroprojektów z obszaru Euroregionu Karpackiego. 
 
Jeżeli brałeś udział w imprezie polsko-słowackiej, byłeś jej organizatorem lub po prostu widziałeś relację z wydarzenia, które Cię zachwyciło, podziel się z nami swoją opinią!
 
Piszcie w komentarzach i lajkujcie. Wydarzenie z największą liczbą polubień i pozytywnych komentarzy wygrywa. Czekamy na Wasze głosy po linkiem:
 
Oto wydarzenia nominowane w tym roku: 
 
 
1. Carpathian Art of Fashion 
 

Moda to możliwość wyrażenia siebie, zabawa i hobby, to pasja tworzenia i radość z kupowania. W próbach bycia oryginalnym i wyróżnienia się w tłumie, w poszukiwaniach nowych trendów wyruszyliśmy na polsko-słowackie pogranicze, gdzie  w tradycjach, dorobku kulturowym i historycznym oraz pięknie tutejszej przyrody szukaliśmy inspiracji. Udało się stworzyć coś niezwykłego i w nowocześniejszej formie powrócić do korzeni, do tego kim jesteśmy.  Carpathian Art of Fashion to pierwsza gala będąca okazją do prezentacji tych poszukiwań. W niezwykłych kreacjach lokalnej projektantki – Magdaleny Wilk-Dryło oraz zwycięskich kolekcjach Magdaleny Bukowskiej oraz Zuzanny L'Os Boznikovej mieliśmy możliwość ciekawej promocji regionu i jego bogactwa, zwłaszcza wśród młodych, zaś młodzi twórcy stanęli przed szansą zaprezentowania się światu. Galę, która odbyła się przed Pałacem Wodzickich w Tyczynie w dniu 15 września 2017 roku, uświetnił pokaz sztucznych ogni. Wspominając obecną edycję z nadzieją czekamy na kolejne.

 

 

 

 
2. Targi Miast Partnerskich w Jaśle
 

Nareszcie jest! W Jaśle otwarto Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej połączone z Targami Miast Partnerskich. Targi, zorganizowane w dniach 28-29 lipca 2017r., to doskonała okazja do prezentacji ofert turystycznych miast partnerskich Jasła i dowód na to, że polsko-słowacka współpraca  kwitnie.  I doskonały sposób na spędzenie czasu z całą rodziną, tym bardziej, że pogoda dopisała – a było co wybierać. Dla rodzin i grup przyjaciół miejska gra turystyczna pt. „Traktem Królewskim”. W roli detektywów wszyscy chętni, trasa wokół zabytków Jasła, a celem odkrycie tajemnicy skarbów. Dla najmłodszych podróż w świat kolorów, przygód i pomysłów: „Architekturka z karpackiego podwórka” tj. tworzenie mapy przestrzennej (nie tylko okolic, ale nawet kosmosu), bańki mydlane te mniejsze, i te olbrzymie, mnóstwo kolorowych balonów, ale też zagadki, quizy i wspólne czytanie. Stoiska oprócz ofert turystycznych zapełniły lokalne wyroby rękodzielników i specjały kuchni lokalnej. Do tego seanse kinowe i pokazy teatralne, a dla wytrwałych wieczorny „Korowód tańca” -  wspaniałe widowisko Teatru Ulicznego Highlights z Kijowa na Ukrainie pełne tańca, muzyki, kolorów, światła i „magii”. A dla głodnych dodatkowo zlot food trucków. Było kolorowo, smacznie i wesoło. 

 

 

 

 

3. Jarmark Ikon w Sanoku

 

Dziedzictwo kulturowe w ramach sztuki sakralnej czyli czym są ikony i jak powstają? Przekonać się o tym mogli uczestnicy Jarmarku Ikon, który odbył się w Sanoku w dniach 12-13 sierpnia 2017r. Był on niepowtarzalną okazją do zobaczenia piękna i różnorodności ikon, tak charakterystycznych dla religii prawosławnej i grekokatolickiej oraz możliwością zapoznania się z procesem ich tworzenia. Jarmark był również okazją do zapoznania się z rzemiosłem i wyrobami  artystów  nie tylko z obszaru Bieszczad, ale również ze całej Polski i Słowacji. Oprócz ikon na stoiska zawitały m.in. wyroby z wikliny, drewna, koronki. Do tego specjały kuchni lokalnej np. słodkie miody z karpackich pasiek, różne regionalne nalewki, pyszne sery czy tradycyjne wypieki. O oprawę muzyczną zadbały zespoły z Polski i Słowacji, zarówno te folklorystyczne (słowacka Kniahinka), jak i prezentujące muzykę współczesną – dla każdego coś miłego. Jarmark pozwolił również na promocję zmodernizowanego Szlaku Ikon prowadzącego przez polsko-słowackie pogranicze do cerkwi prawosławnych i grekokatolickich, drewnianych i murowanych, łemkowskich i bojkowskich oraz do muzeów prezentujących  sztukę cerkiewną. Zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach i oczywiście do odwiedzin na trasie szlaku.

 

 

 

 

4. Festiwal Kultury Łemkowskiej w Rzepedzi

 

Kim byli Łemkowie, jak i gdzie żyli, skąd się wzięli? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi szukali uczestnicy cyklu warsztatów pn. "Świat łemkowskiego pogranicza", zaś będący ich podsumowaniem Letni Festiwal Kultury Łemkowskiej w Rzepedzi w dniach 1-7 lipca 2017 roku był doskonałą okazją do wykorzystania oraz sprawdzenia wiedzy i umiejętności uczestników warsztatów. Poznawanie języka Łemków, ich strojów, tańców i pieśni ludowych, zwyczajów oraz życia codziennego było nie tylko nauką, ale przede wszystkim wspaniałą zabawą, zarówno dla dzieci, jak i rodziców i opiekunów. Rejs po Jeziorze Solińskim, jazda Bieszczadzką Kolejką Leśną oraz wizyta w Rezerwacie Sine Wiry sprawiły nie tylko radość, ale również pozwoliły na odkrycie piękna przyrody i niezwykłej magii  polsko-słowackiego pogranicza. Zaś wycieczki m.in. do Myczkowiec, Komańczy czy Leska były szansą na poznanie miejsc ważnych dla kultury łemkowskiej, ich architektury, sztuki i religii. Piękne pamiętniki stworzone przez dzieci podczas Festiwalu pokazują jak wspaniale został wykorzystany ten czas.

Wkrótce zimowa edycja Festiwalu. Mamy nadzieję, ze przyniesie uczestnikom również mnóstwo radości. 

 

 
 
 

5. Aleja Tańca w Krośnie

 

Kochając taniec i żyjąc tańcem wyrażamy siebie. Takie motto przyświeca uczestnikom warsztatów tanecznych w kolejnym polsko-słowackich mikroprojekcie. Przygotowując się to wielkiego widowiska muzycznego, na które czekamy z niecierpliwością, udowodnili, że taniec stanowi uniwersalny język, przełamuje wszystkie bariery językowe i geograficzne i stanowi doskonały środek ekspresji. W niezwykłych układach choreograficznych, w każdym ruchu i geście tancerze starają się opowiedzieć swoją historię i przekazać emocje. Wysiłek się opłaca. Zaś kontakt z grupami tanecznymi z sąsiedniego kraju i wymiana umiejętności i doświadczeń pozwala na ulepszenie warsztatu tancerzy.  Wkrótce efekty będziecie mogli zobaczyć osobiście podczas widowiska, na które już dziś serdecznie zapraszamy.

 

 

 

 

6. Rajd Granicą Karpat

 

Mamy to! Granica między Karpatami Wschodnimi i Zachodnimi nareszcie wytyczona. Symboliczne przejście przez granicę też już jest. Z okazji jego otwarcia w Prełukach 19 sierpnia 2017 r. zorganizowano Rajd „Granicą Karpat”, którego trasa biegła wzdłuż w rzeki Osławy do Smolnika. Niezbyt długa trasa pozwoliła na udział zarówno dzieci, jak i osób starszych, tak więc całe rodziny miały szansę wzięcia udziału w wydarzeniu. Uczestnicy kilkakrotnie przekraczali bród rzeki, a każde takie przejście to super okazja do gier i zabaw, a także przeżycia niezwykłych przygód. Leśnicy z Nadleśnictwa Komańcza, żandarmi C.K., muzycy słowackiej  kapeli romskiej, a także beskidzcy zbóje zwani tokłhajami przygotowali uczestnikom pełne wyzwań konkursy i zadania. Na zmęczonych wędrowców czekało ognisko, a posiłek po takich przygodach smakował jeszcze lepiej. Ze względu na porę rajd był również doskonałą okazją do aktywnego pożegnania wakacji. Było co wspominać.

 

 

 

 

7. Strażnicy Gór w Bieszczadzkim Parku Narodowym

 

Jak dbać o przyrodę? Jak chronić do co niezwykłe? Jak poznawać piękno Bieszczad oraz unikatowy charakter powołanego przez UNESCO w 1992 roku Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie”? To i wiele innych ciekawych informacji zdobyli uczestnicy programu „Strażnicy Gór”. W trakcie czterech turnusów dzieci, młodzież i dorośli z obszarów przygranicznych mieli okazję poznania zasobów przyrodniczych i kulturowych Parków Narodowych: Bieszczadzkiego i Połoniny. Pokonywanie własnych ograniczeń podczas wspinania się na szczyty, poznawanie fauny i flory  oraz atrakcyjnych i wartych odwiedzenia miejsc, wiedza z zakresu ekologii i ochrony przyrody to tylko niektóre z poruszanych tematów. Niezależnie od trudów było wesoło, a przy „przepędzaniu złych mocy”  nawet tanecznie. A wszystko po to by wspomóc straż parków narodowych i służyć pomocą turystom żądnym wiedzy. Strażnicy Gór już działają na szlakach, więc jeśli zgubicie się wiecie, gdzie szukać pomocy. A więc z bieszczadzkim pozdrowieniem.

 

Regulamin konkursu znajduje się poniżej. Jeszcze raz gorąco zachęcamy do głosowania.

 
lista aktualności

Partnerzy

Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska

Rynek 16, 35-064 Rzeszów
tel/fax (+48) 17 852 52 05

           (+48) 17 857 63 69
email:
NIP: 813-32-05-337

 

Polityka Cookies

Copyright © 2019 Euroregion Karpacki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: