Nasza misja

Naszą misją jest rozwój społeczno – gospodarczy Euroregionu Karpackiego poprzez wspieranie procesów rozwojowych w zakresie współpracy terytorialnej. Euroregion Karpacki organizuje i koordynuje...

Naszą misją jest rozwój społeczno – gospodarczy Euroregionu Karpackiego poprzez wspieranie procesów rozwojowych w zakresie współpracy terytorialnej. Euroregion Karpacki organizuje i koordynuje działania na rzecz rozwoju współpracy pomiędzy członkami w dziedzinie gospodarki, ekologii, kultury, nauki i edukacji.

Aktualności

Aktualności

Łemkowie i Bojkowie - dziedzictwo kulturowe pogranicza

Ukryte wśród pól, w cichych leśnych zakamarkach, zaklęte w ciszy świątyń i zakątkach karpackich wsi i miasteczek – nasze dziedzictwo historyczne. Zapominane w wielu miejscach ślady bytności kultury i dziejów łemkowskich i bojkowskich, żyjących właśnie tutaj na pograniczu Polski, Słowacji i Ukrainy.  Ich tradycje, wierzenia, język i kultura, często tak różne od naszych i tym bardziej warte pielęgnowania.  

 

Łemkowie i Bojkowie to dwie grupy etnograficzne górali ruskich o wspólnych korzeniach. O ile Łemkowie jeszcze przetrwali w zawirowaniach historii, o tyle Bojkowie i wiedza o nich niemal zanikła. Tym bardziej istotne jest odkrywanie śladów  obu kultur i zachowanie tego dziedzictwa nie tylko w pamięci potomnych. Zachęcamy gorąco do podążania szlakami pogranicza i odkrywania naszej kultury i historii.

 

Wkrótce rusza 36. Лемківска Bатра в Ждини / 36. Łemkowska Watra z Zdyni więc tym goręcej zapraszamy.

 

Więcej o Bojkach i Łemkach przeczytacie w artykułach :

http://rzeszowska24.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=3246:bojkowie-i-%C5%82emkowie-%E2%80%93-kultury,-o-kt%C3%B3rych-warto-pami%C4%99ta%C4%87&catid=95:turystyka&Itemid=113

 

http://biwakowicz.pl/turystyka/bojkowie-i-lemkowie-kultury-o-ktorych-warto-pamietac/

 

 

lista aktualności

Partnerzy

Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska

Rynek 16, 35-064 Rzeszów
tel/fax (+48) 17 852 52 05

           (+48) 17 857 63 69
email:
NIP: 813-32-05-337

 

Polityka Cookies

Copyright © 2019 Euroregion Karpacki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: