Nasza misja

Naszą misją jest rozwój społeczno – gospodarczy Euroregionu Karpackiego poprzez wspieranie procesów rozwojowych w zakresie współpracy terytorialnej. Euroregion Karpacki organizuje i koordynuje...

Naszą misją jest rozwój społeczno – gospodarczy Euroregionu Karpackiego poprzez wspieranie procesów rozwojowych w zakresie współpracy terytorialnej. Euroregion Karpacki organizuje i koordynuje działania na rzecz rozwoju współpracy pomiędzy członkami w dziedzinie gospodarki, ekologii, kultury, nauki i edukacji.

Aktualności

Aktualności

Wybieramy POLSKO-SŁOWACKIE WYDARZENIE ROKU 2018!!!

Kolejny rok i kolejne wyzwania przed nami w realizacji działań na polsko-słowackim pograniczu. Doceniając Państwa pomysły na rozwijanie współpracy na pograniczu czas na tegoroczną edycję naszego konkursu na POLSKO-SŁOWACKIE WYDARZENIE ROKU. Nagradzamy najciekawsze, najbardziej innowacyjne wydarzenie zrealizowane w ramach mikroprojektów z obszaru Euroregionu Karpackiego w roku 2018.

 

Jeżeli brałeś udział w imprezie polsko-słowackiej, byłeś jej organizatorem lub po prostu widziałeś relację z wydarzenia, które Cię zachwyciło, podziel się z nami swoją opinią!

 

Piszcie w komentarzach i lajkujcie. Wydarzenie z największą liczbą polubień i pozytywnych komentarzy wygrywa. Więcej o głosowaniu pod linkiem:

https://www.facebook.com/StowarzyszenieEuroregionKarpacki/posts/2486170274729979

 

 

Oto wydarzenia nominowane w tym roku: 

 

 

1. Majówka utkana słońcem w Przeworsku

 

Szanując dziedzictwo kulturowe i historyczne, pielęgnujemy tradycje i lokalne rzemiosło. Tym razem ruszyliśmy szlakiem rzemieślników, zanurzając się szczególnie w tradycje tkackie. Dwudniowe wydarzenie  „Majówka utkana słońcem” to polsko-słowackie spotkanie i szereg wydarzeń skupionych wokół dziedzictwa rzemieślniczego obu narodów – konferencja, wystawa prac uczestników warsztatów, ale przede wszystkim impreza w plenerze, będąca doskonałym sposobem na rodzinne spędzenie wolnego czasu. W wiosce rzemiosła artystycznego i ginących zawodów przenieśliśmy się na chwilę do starych czasów, jednocześnie ucząc się nowego. To tutaj zarówno dorośli, jak i dzieci mieli możliwość uczestnictwa w warsztatach, podczas których można było poznać tajniki tkania, farbowania tkanin, filcowania. Dla pasjonatów historii i amatorów walk przygotowanie do bitwy – strzelanie z łuku, kuszy i katapulty. Dla miłośników ciekawostek, samodzielnego odkrywania niezwykłych miejsc - gra terenowa wiodąca ulicami miasta, w ciekawej oprawie prezentująca bogate dziedzictwo kulturowe i historyczne miasta. A wszystko to w muzycznej i tanecznej oprawie zespołów tradycyjnych, a także wśród unikatowych wyrobów rękodzielniczych licznych twórców.

 

 

 

2. Karpackie plenery malarskie w Korczynie

 

Wyciągamy pędzle i farby, przygotowujemy płótna i ruszamy na polsko-słowackie pogranicze dokumentując piękno przyrody i bogactwo dziedzictwa kulturowego i historycznego Pogórza Karpackiego.  W pięknej jesiennej aurze ruszyliśmy na plener malarski do Korczyny, podziwiając tutejsze zabytki. Czy to majestatyczny zamek, czy wspaniała przyroda okolicznych rezerwatów, niezwykła atmosfera okolicznych wiosek i miast i ich zabytki  wydała owoce w postaci 40 pięknych obrazów, które warto obejrzeć, jako zachętę do własnych wędrówek. Plener był również okazją do łączenia pokoleń – artyści w każdym wieku spotkali się wspólnie wymieniając doświadczenia, rozwijając swoje umiejętności, a przede wszystkim tworząc w miłej i spokojnej atmosferze.  Było warto.

 

 

 

3. Rajdy rowerowe z Aglomeracją Rzeszowską

 

Turystyka rowerowa świeci triumfy. Czas korzystać z coraz liczniejszych tras rowerowych,  podziwiając piękno przyrody, architekturę i cudowną atmosferę karpackich wsi, miast i miasteczek. Tym razem łączymy przyjemne z pożytecznym czyli poznawanie dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego oraz aktywność fizyczną poprawiającą nasze zdrowie i samopoczucie, uzupełnione dodatkowo niewielką nutką rywalizacji tj.  4 rajdy rowerowe przez polsko-słowackie pogranicze. Trasy obejmowały m.in. miasta Przemyśl, Dynów, Sanok, Ustrzyki Dolne czy Bardejów i Starą Lubowlę. Uczestnicy podzieleni byli na mniejsze grupy, co dodatkowo dawało świetną okazję do spędzania czasu z bliskimi, ale i poznania nowych pasjonatów rowerowego szaleństwa. A wszystko to w całej krasie prawdziwej polskiej, złotej jesieni. Było interesująco, przyjemnie i wesoło.

 

 

 

4. Festiwal Światła w Gorlicach

 

Tym razem podróż przez dziedzictwo przyrodnicze i historyczno-kulturowe polsko-słowackiego pogranicza wśród czterech żywiołów: wody, ziemi, ognia i powietrza czyli Festiwal Światła w Gorlicach. Żywioły te symbolizują bogactwo przyrodnicze regionu i jego niezwykłą historię i wpisują się w coraz popularniejszy rozwój geoturystyki, jako nowej formy podróżowania. W muzycznej oprawie polsko-słowackich zespołów odbył się pokaz laserów, nawiązujący do dziedzictwa i historii miasta, teatr ognia z niezwykłymi występami, do tego mapping 3D, film promujący region i pokazy sztucznych ogni. Gorlice rozbłysły światłem i całą feerią barw. Było widowiskowo i klimatycznie, stanowiąc ucztę dla naszych zmysłów. Tym bardziej z niecierpliwością czekamy na kolejne edycje.

 

 

 

5. Bojkowskie klimaty w Powiecie Bieszczadzkim

 

W wędrówkach przez polsko-słowackie pogranicze ruszamy śladem zapomnianego dziedzictwa kulturowego Bojków. Kim byli? Gdzie i jak żyli? Odpowiedzi na te pytania poszukiwali uczestnicy cyklu imprez skupionych wokół tych dawnych mieszkańców Bieszczad. W ciepłej atmosferze letnich dni, pośród dawnych smaków i zapachów, wśród tonów i dźwięków bojkowskich melodii wróciliśmy pamięcią do przeszłości, na nowo poznając tradycje, zwyczaje i historię. „Dzień Bojka” był okazją do rywalizacji pasjonatów kulinariów w konkursie kuchni bojkowskiej i oczywiście pyszną lekcją dla smakoszy tradycyjnych potraw. Z kolei drużynowe zmagania w „Biegu Bojka” pozwoliły w wesołej atmosferze na ruszenie śladem dawnej bytności Bojków i  równocześnie poznanie tutejszego dziedzictwa przyrodniczego. A wszystko to zanurzone w utworach zespołów wykonujących dawne bojkowskie, łemkowskie i huculskie melodie. Czasem nostalgicznie, czasem radośnie, ale zawsze przyjemnie.

 

 

Regulamin konkursu znajduje się poniżej. Jeszcze raz gorąco zachęcamy do głosowania.

 

lista aktualności

Partnerzy

Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska

Rynek 16, 35-064 Rzeszów
tel/fax (+48) 17 852 52 05

           (+48) 17 857 63 69
email:
NIP: 813-32-05-337

 

Polityka Cookies

Copyright © 2019 Euroregion Karpacki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: