Karpacki

Turystyka bez granic

W dniu 19 marca 2009 r. na posiedzeniu Komitetu Monitorującego został zatwierdzony wniosek Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia "Pro Carpathia", w którym Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska jest Partnerem Krajowym z budżetem 83 820,00 EUR w tym dofinansowanie EFRR 71 247,00 EUR i wkład własny 12 573,00 EUR.

Cel główny

Główną ideą projektu jest popularyzacja potencjału pogranicza polsko – słowackiego w oparciu o turystykę zrównoważoną, rozwijaną poprzez transgranicze partnerstwo. Celem głównym projektu jest zwiększenie możliwości wykorzystania atrakcyjności turystycznej pogranicza. 

Cele szczegółowe

  1. Poprawa jakości usług turystycznych (dzięki systemowi certyfikacji usług turystycznych, szkoleniom kadry branży turystycznej).
  2. Promocja zasobów przyrodniczych i kulturowych obszaru pogranicza.
  3. Poprawę przepływu informacji na temat ofert turystycznych, wydarzeń kulturowo-turystycznych.
  4. Stworzenie polsko - słowackiej oferty turystycznej.

W ramach projektu przewidziane zostały działania związane z promocją regionu (konferencje, publikacje (w tym czasopisma o tematyce zabytkoznawczej, społeczno – gospodarczej), wizyty studyjne, udział w tragach turystycznych, imprezy transgraniczne, film, serwisy internetowe) oraz działania zmierzające do wykorzystania istniejących zasobów (np.Program Ekomuzealny na Słowacji). Projekt przyczyniać się będzie również do podniesienia jakości i konkurencyjności.

Realizacja projektu rozpoczęła się 1 lipca 2009 r., a zakończenie realizacji projektu zaplanowano na wrzesień 2011 r. W dniu 15 września 2009 r. w Polańczyku odbyła się Konferencja Otwierająca Projekt, której organizatorem był Partner Wiodący (Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia "Pro Carpathia").

Euroregion Karpacki w ramach projektu zrealizował do tej pory działania:

  • Utworzono biuro projektu.
  • W ramach działania „Stworzenie podsystemu informacji turystycznej w samorządach członkowskich SEKP” odbyło się 10 spotkań konsultacyjnych mających na celu między innymi przygotowanie pod względem metodologicznym i technicznym założeń do w/w podsystemu.
  • Wykonano „Analizę wpływu funduszy unijnych na rozwój turystyki” w tym:
    • Dokonano identyfikacji i opisu zakresów projektów dofinansowanych w ramach programów wdrażanych przez Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska: Program PHARE, Program Inicjatywy Wspólnotowej INTERREG IIIA Polska – Republika Słowacka 2004-2006 w dziedzinie turystyki oraz stworzono bazę danych projektów.
    • Wykonano metodą badań socjologicznych analizy trwałości i kontynuacji w/w projektów oraz przygotowanie raportu z przeprowadzonych badań wraz z przygotowaniem rekomendacji na przyszłość.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030