Karpacki

Euroregionalny System Współpracy

Euroregionalny System Współpracy stanowi instrument realizacji misji Związku Międzyregionalnego Euroregion Karpacki, instrument wsparcia rozwoju regionalnego oraz narzędzie wsparcia polityki regionalnej w zakresie współpracy transgranicznej i międzynarodowej. Cel budowy Systemu jest zatem ściśle podporządkowany celom Związku, wobec których pełni on rolę wykonawczą oraz celom regionów członkowskich w zakresie realizacji priorytetów współpracy międzynarodowej. W ramach Systemu następuje programowanie (strategiczne i operacyjne), organizacja, koordynacja, realizacja i promocja działań (strategii, programów, projektów) transgranicznych, międzyregionalnych i międzynarodowych na obszarze Euroregionu Karpackiego.

Cele ESW

W ujęciu funkcjonalnym celem Euroregionalnego Systemu Współpracy jest:

Realizacja misji Związku Międzyregionalnego Euroregion Karpacki poprzez organizację partnerstwa podmiotów sektora publicznego, prywatnego i pozarządowego w celu opracowywania i realizacji wspólnych strategii, programów i projektów.

Korzyści ze współpracy

Euroregionalny System Współpracy stanowi instrument aktywizacji podmiotów działających na obszarze Euroregionu Karpackiego. Współpraca podmiotów sektora publicznego, prywatnego i pozarządowego na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego Euroregionu przyniesie jego członkom wymierne korzyści poprzez określenie możliwości oraz płaszczyzn współpracy, przygotowanie samorządów, przedsiębiorstw i organizacji pozarządowych do wykorzystania środków pomocowych Unii Europejskiej przeznaczonych na współpracę transgraniczną, tworzenie tematycznych strategii rozwojowych, realizację wspólnych projektów i programów, a także promocję i prezentację regionów Euroregionu Karpackiego w Europie i na świecie.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030