Karpacki
img

Bieszczadzkie Trasy Biegowe na pograniczu polsko-słowackim

Beneficjent: Fundacja Bieg Rzeźnika

Partner polski: Obec Ulič

Okres realizacji: 01.02.2021 – 31.01.2022

Zrealizowana wartość projektu: 60.235,68 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 43.098,60

Pasjonaci biegania po Bieszczadach już mogą zacierać ręce! To właśnie tam zostało wyznaczonych i oznakowanych 141 km ścieżek biegowych! Trasy zostały wyznakowane przez Fundację Bieg Rzeźnika w ramach projektu  i prowadzą śladami najpopularniejszych bieszczadzkich biegów: Biegu Rzeźnika, Rzeźniczka, Maratonu Bieszczadzkiego oraz Dychy na Jeleni Skok. Obok popularyzacji najciekawszych tras biegowych i umożliwienia korzystania z nich nie tylko w trakcie imprez, celem  projektu była popularyzacja przyrodniczego i kulturowego potencjału pogranicza polsko-słowackiego oraz wyciągnięcie biegaczy-turystów na szlaki, które w sporej części leżą poza najbardziej uczęszczanymi i popularnymi destynacjami. Do dyspozycji biegaczy jest także strona internetowa na której znajdują się mapy z oznakowanymi trasami, pliki GPX, opisy szlaków oraz najciekawsze informacje dotyczące historii, dziedzictwa kulturowego oraz przyrody.

Główne działania zrealizowane w ramach projektu:

  • Wytyczenie i oznakowanie Bieszczadzkich Tras Biegowych na odcinku 141 km łączących istniejące szlaki, ścieżki i dukty leśne w gminie Cisna oraz na szlaku granicznym na odcinku od Balnicy do Rabiej Skały. Na całość składają się cztery trasy. Trzy z nich ze wspólnym startem i metą w Cisnej. Na start trasy zielonej można dojechać Bieszczadzką Kolejką Leśną z Majdanu. Poziom trudności tras jest taki jak poziom trudności pozostałych bieszczadzkich szlaków: zdarzają się dość ostre podejścia/zejścia, ale generalnie są to ścieżki dostępne dla każdego. Trasy zostały oznaczone barwami: niebieską (11,5 km, pętla Cisna-Cisna, Bieg na Jeleni Skok), zieloną (27,5 km, Balnica-Cisna, Rzeźniczek w swojej pierwotnej wersji), pomarańczową (49,5 km, pętla Cisna-Cisna, fragment trasy Biegu Rzeźnika), czarną (52,5 km, pętla Cisna-Cisna, trasa ultraMaratonu Bieszczadzkiego). Przebieg ścieżek został oznaczony spójnymi dedykowanymi znakami. W Cisnej, Balnicy, i Przełęczy nad Roztokami dodatkowo ustawiono tablice informacyjne z planem tras. Kody QR umożliwiają ściągnięcie trasy na urządzenia mobilne.
  • Organizacja konferencji otwierającej i zamykającej. W Gminnym Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej odbyła się konferencja otwierająca projekt, na której zaprezentowano założenia projektu, przedstawiono plan promocji turystyki zrównoważonej, w tym turystyki sportowej i biegowej. Omówiono przebieg Bieszczadzkich Tras Biegowych łączących istniejące szlaki, ścieżki i dukty leśne w gminie Cisna oraz na szlaku granicznym na odcinku od Balnicy do Rabiej Skały (ok. 26km). Z uwagi na sytuację pandemiczną, przedstawiciele partnera słowackiego w konferencji uczestniczyli w formie on-line. Podczas konferencji na zakończenie realizacji projektu, która odbyła się w Cisnej podsumowano działania projektowe, przedstawiono przebieg Bieszczadzkich Tras Biegowych oraz zaprezentowano główne rezultaty projektu. Z uwagi na panujące obostrzenia, konferencja została podzielona na 2 spotkania.
  • Organizacja szkoleń dla społeczności lokalnych i przewodników. W Cisnej odbyło się otwarte spotkanie prezentujące główne rezultaty projektu oraz prezentujące potencjał pogranicza polsko-słowackiego. Dzięki organizacji spotkania przed dekoracją zwycięzców IX ultraMaratonu Bieszczadzkiego i 5 Maratonu Selekcja udział w nim mogli wziąć nie tylko zaproszeni goście, przedstawiciele lokalnej społeczności oraz lokalnych organizacji, ale również sportowcy. Na Słowacji spotkanie o podobnej tematyce zostało zorganizowane w miejscowości Ulič Udział w nim wzięli nie tylko zaproszeni goście ale również przedstawiciele lokalnej społeczności oraz lokalnych organizacji.
  • Cykl działań promujących zrównoważoną turystykę sportową był zakrojony na szeroką skalę. W ramach działań promocyjnych wykonano stoisko promocyjne (targowe) Bieszczadzkich Tras Biegowych, gadżety promocyjne związane z turystyką biegową, które były dystrybuowane w czasie wydarzeń organizowanych w ramach projektu (szkolenia, stoisko promocyjne, konferencja). Przygotowana została strona internetowa projektu wraz z kodami QR ustanowionymi odpowiednio dla poszczególnych tras biegowych. Na stronie internetowej opisane zostały istniejące obiekty historyczne i przyrodnicze występujące na Bieszczadzkich Trasach Biegowych wraz z mapami tras biegowych. Przygotowano także pliki do urządzeń mobilnych (zegarki, telefony, itp) ze śladami tras - tracki (ślady GPS) do pobrania. Z kolei dla tradycjonalistów wydane zostały mapy utworzonych tras w formie papierowej. Wydrukowano również magazyn promocyjny prezentujący walory krajoznawcze i przyrodnicze utworzonych w ramach projektu tras.

Zachęcamy do zapoznania się z powstałą w ramach projektu stroną internetową www.biegamwbieszczadach.pl oraz do obejrzenia materiału wyemitowanego w TVP3 Rzeszów o zrealizowanych w ramach projektu działaniach https://rzeszow.tvp.pl/58269634/w-bieszczadach-oznakowane-sa-juz-nowe-trasy-biegowe

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030