Karpacki
img

Dukla - Svidnik 360o

Beneficjent: Gmina Dukla

Partner polski: Mesto Svidnik

Okres realizacji: 01.05.2021 – 30.04.2022

Zrealizowana wartość projektu: 60 199,88 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 46 046,87 €

Na nowatorski pomysł wykorzystania budki telefonicznej wpadli mieszkańcy Dukli w Beskidzie Niskim. W centrum miasteczka postawiono budkę telefoniczną, która ma pomóc w promocji miejskich atrakcji. Podnosząc słuchawkę i wciskając jeden z przycisków, można wysłuchać historii o Dukli w językach polskim, słowackim i angielskim. Realizacja działań w projekcie przyczyniła się do uatrakcyjnienia transgranicznego szlaku rowerowego „Beskidzkie Muzea”. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Jedni mogą wybrać się na pieszą wycieczkę trasą nowopowstałej ścieżki historyczno-przyrodniczej „Po Dukli”, z kolei amatorzy jazdy na dwóch kółkach mogą nieodpłatnie wypożyczyć rower aby podziwiać piękno okolicy. Miłośnicy nowinek technologicznych mogą skorzystać z aplikacji mobilnej przedstawiającej panoramy miejsc na nowopowstałej ścieżce. Aplikacja jest dostępna jest również dla osób z niepełnosprawnościami. A więc wszystkich zapraszamy do Dukli!

Główne działania zrealizowane w ramach projektu:

  • Utworzenie ścieżki historyczno-przyrodniczej "Po Dukli" o długości 13,5 km i składającej się z 16 przystanków obejmujących atrakcje historyczno-przyrodnicze. Ścieżka rozpoczyna się w Transgranicznej Informacji Turystycznej w Dukli, gdzie na placu ogólnodostępnym postawiono "Budkę nietelefoniczną" i stojak na 6 rowerów. Nazwy kolejnych przystanków: 1. Transgraniczna Informacja Turystyczna w Dukli - Budka Nietelefoniczna, 2. Kościół pw. św. Marii Magdaleny w Dukli, 3. Budynki: Sąd grodzki - Budynek Poczty - Dom pod lipami, 4. Klasztor OO. Bernardynów w Dukli, 5. Cmentarze wojenne w Dukli, 6. Cmentarz komunalny w Dukli, 7. Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych, 8. Aleja akacjowa, 9. Muzeum Historyczne - Pałac w Dukli, 10. Dąb szypułkowy w Cergowej, 11. Wieża widokowa na górze Cergowej, 12. Ruiny synagogi w Dukli, 13. Komora celna w Dukli, 14. Średniowieczna zabudowa rynku w Dukli, 15. Cmentarze żydowskie w Dukli, 16. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Dukli. Wykonane zostały tablice informacyjne, dodatkowo każdy przystanek został wyposażony w tabliczki z kodem QR. Przystanek nr. 11 Wieża widokowa na górze Cergowej został wyposażony w lunetę panoramiczną, zainstalowaną na górnej platformie a przy wieży postawiono stół i dwie ławy z drewna aby można było odpocząć w trakcie wędrówki. Na przystanku nr 16. MOSiR Dukla powstała wypożyczalnia rowerów z 8 rowerami górskimi i dwoma elektrycznymi oraz punkt małej elektromobilności, gdzie można naładować rower czy też komórkę.
  • Prezentacja Dukla - Svidnik 360o/VR. Stworzony został rozbudowany system promocji transgranicznego szlaku rowerowego "Beskidzkie Muzea". Zaprezentowanych zostało 16 przystanków ścieżki historyczno-przyrodniczej "Po Dukli". Interaktywna prezentacja działa na kilku płaszczyznach: w Internecie i w goglach VR. Skanując kod QR zamieszczony na tabliczkach uruchomia się aplikacja WEB przedstawiająca panoramę miejsca, w którym aktualnie korzystający z aplikacji się znajduje. Panorama jest wzbogacona o napisy i głos lektora, dzięki którym turysta otrzyma krótką informację na temat miejsca, w którym się znajduje.
  • Wydarzenie promujące uatrakcyjnienie transgranicznego szlaku rowerowego "Beskidzkie Muzea" i nowego e- produktu. W Dukli dniu 9 kwietnia 2022 roku zorganizowane zostało otwarcie ścieżki "Po Dukli" i pierwsza prezentacja w wirtualnej rzeczywistości ścieżki i fragmentu transgranicznego szlaku rowerowego "Beskidzkie Muzea" Dukla - Svidnik 360 /VR odcinek Dukla - Svidnik, obejmującego muzea po stronie polskiej i słowackiej. Spotkanie odbyło się w Muzeum - Historycznym - Pałac w Dukli. W ramach zadania przygotowany został przewodnik po ścieżce "Po Dukli", trójęzyczny (j. polski, j. słowacki, j. angielski), który został wydrukowany w nakładzie 2 000 egzemplarzy. Na Słowacji również zorganizowano spotkanie promujące uatrakcyjniony transgraniczny szlak rowerowy "Beskidzkie Muzea". Odbyło się ono w Muzeum Kultury Ukraińskiej w Svidniku w dniu 12 kwietnia 2022 roku.

 

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej http://www.360.dukla.pl/ oraz do obejrzenia materiału wyemitowanego w Teleekspressie https://teleexpress.tvp.pl/56567626/budka-nietelefoniczna-dukielska i wysłuchania audycji radiowej  https://trojka.polskieradio.pl/artykul/2840687 o działaniach zrealizowanych w ramach projektu.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030