Karpacka Przestrzeń Edukacyjna - kadry dla rozwoju pogranicza
Beneficjent: Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu
Partner słowacki: Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Słowacja Północ w Preszowie
0Okres realizacji: 01.01.2022 – 31.09.2022
Zrealizowana wartość projektu: 35575,00 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 30238,74 €
Uzasadnienie realizacji projektu wynikało z potrzeby budowy konkurencyjnej, atrakcyjnej oferty rynkowej opartej na znacznym potencjale turystycznym regionu. Na terenie pogranicza polsko-słowackiego występują obszary, miejsca i obiekty, które z racji skali ruchu turystycznego mają status atrakcji turystycznych, niestety wiele osób prowadzących działalność turystyczną zgłasza problemy ze znalezieniem wysoko wykwalifikowanego personelu do obsługi potencjału turystycznego. Realizacja projektu doprowadziła do głębszego poznania stanu istniejącego, czyli czynników warunkujących problemy sektora turystycznego ze znalezieniem i zatrudnieniem profesjonalnej kadry do obsługi turystów oraz częściowej redukcji zjawisk negatywnych (opracowanie rekomendacji do wdrożenia w programy nauczania dla studentów na kierunku Turystyka i animacja czasu wolnego na PWSTE). Realizacja projektu pozwoliła również na wzajemną wymianę w zakresie doświadczeń branży turystycznej pomiędzy partnerami projektu.
- Prace Zespołu Roboczo-Badawczego składającego się z 2 interdyscyplinarnych grup roboczych ( każda po 10 osób ). W składzie każdej grupy byli naukowcy, eksperci przedstawiciele sektora publicznego i pozarządowego oraz biznesowego, a także ze studenci zarówno z Polski jak i Słowacji. Zespół w trakcie prac opracował wytyczne i pytania do przeprowadzenia analizy potrzeb kadrowych podmiotów branży turystycznej pogranicza polsko-słowackiego oraz rekomendacje dla programów nauczania na kierunku Turystyka i animacja czasu wolnego z przeprowadzonych badań.
- Analiza porównawcza potencjału kadrowego branży turystycznej pogranicza polsko-słowackiego z opracowaniem mapy instytucji zajmujących się świadczeniem usług turystycznych na pograniczu polsko-słowackim. Na działania związane z powstaniem platformy i przeprowadzeniem badań składały się: dookreślenie grupy badanej ( po 100 podmiotów z branży turystycznej po każdej strony granicy) oraz ustalenie potrzeb kadrowych pracodawców na podstawie pytań badawczych i ich weryfikacji. W ramach zadania przeprowadzono badania ankietowe, a następnie opracowano analizę statystyczną z wnioskami i podsumowaniem zagadnień badawczych.
- Konferencja została zorganizowana w dniach 15-16 września 2022 roku w Jarosławiu. Wzięli w niej udział uczestnicy grup roboczych, przedstawiciele nauki, świata biznesu i eksperci z dziedziny HORECa - łącznie 61 osób. Konferencja i wygłoszone prelekcje poświęcone były tematyce problemów branży turystycznej pogranicza polsko-słowackiego. Wszyscy prelegenci zajęli się poszukiwaniem i prezentowaniem najlepszych rozwiązań dla problemów zdiagnozowanych podczas badań. Po konferencji została wydana publikacja z rekomendacjami w której artykuły udzielają odpowiedzi na zdiagnozowane problemy w postaci utworzenia oferty wsparcia na miarę zdiagnozowanych potrzeb i problemów wszystkich sektorów z branży.
- Dostosowanie programu kształcenia na kierunku Hotelarstwo i animacja czasu wolnego do rekomendacji i potrzeb rynku pracy. Jednym z celów projektu było dostosowanie oferty edukacyjnej na poziomie wyższym do potrzeb rynku pracy pogranicza polsko-słowackiego w sektorze turystyki, ze szczególnym uwzględnieniem w tym zakresie roli PWSTE w Jarosławiu. Opracowanie zostało poprzedzone badaniem potrzeb edukacyjnych zgłaszanych przez podmioty rynku turystycznego oraz przygotowanym na jej podstawie raportem tzw. Karpackiej Edukacyjnej Luki Kompetencyjnej.