

Aktywni na Szlaku Ikon - rowerem z Sanoka do Humennego
Beneficjent: Gmina Miasta Sanoka
Partner polski: Miasto Humenne
Okres realizacji: 01.04.2020 – 30.09.2021
Zrealizowana wartość projektu: 55 052,87 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 43 965,22 €
Współpraca miast partnerskich zaowocowała realizacją wspólnego projektu mającego na celu podniesienie atrakcyjności istniejącego Szlaku Ikon tak, aby zwiększyć liczbę osób go odwiedzających i wzmocnić efekt transgraniczny, jaki został osiągnięty po zrealizowanym z sukcesem projekcie pn. „Szlakiem Ikon z Sanoka do Humennego”. W ramach projektu obie strony – polska i słowacka – zrealizowały działania inwestycyjne (budowa miniskateparku oraz toru typu „Pumptruck”) i towarzyszące im działania miękkie (imprezy otwierające, konferencja podsumowującą oraz wydruk folderów). Inwestycje najbardziej ucieszyły młode pokolenie. Dzięki zrealizowanemu projektowi wzrosło zainteresowanie wśród dzieci i młodzieży turystyką rowerową i aktywnym spędzaniem wolnego czasu na świeżym powietrzu.
Główne działania zrealizowane w ramach projektu:
- Budowa obiektu małej architektury – miniskatepark przy ul. Mickiewicza w Sanoku. Zakupione i zamontowane zostało podstawowe wyposażenie miniskateparku ze szczególnym uwzględnieniem akrobacji rowerowych - tor pumptrack i minirampa. Uatrakcyjnienie okolic przebiegu Szlaku Ikon poprzez budowę obiektu małej architektury „przyciąga” zarówno nowych odbiorców jak i istniejących miłośników dziedzictwa kulturowego.
- Organizacja plenerowej imprezy sportowej z okazji uroczystego otwarcia miniskateparku. Dodatkowo wydarzenie uatrakcyjniły występy grupy tanecznej i akrobatycznej. Zorganizowano szereg konkursów i pokazów. W trzech konkursach wzięło udział w sumie 40 zawodników, którzy zostali nagrodzeni pucharami i dyplomami.
- Budowa "Pumptracku" o nawierzchni asfaltowej w Humennem połączona z uroczystym otwarciem. "Pumptrack" jest odpowiedni nie tylko dla wymagających fanów MTB, ale też dla rodzin z dziećmi i osób starszych chcących zadbać o sferę fizyczną i kondycję. W pobliżu toru rowerowego Miasto Humenne wybudowało również strefę odpoczynku składającą z altanki, ławek oraz elementów towarzyszących. Podczas uroczystego otwarcia zorganizowano konkurs rowerowy. Z uwagi na sytuację pandemiczną w uroczystym otwarciu połączonym z konkursami wziął udział partner projektu - Miasto Sanok, bez udziału zawodników.
- Konferencja: „Turystyka rowerowa polsko – słowackiego pogranicza” została zorganizowana w formie on-line przy udziale partnerów z Polski, którzy zapewnili swój wkład poprzez aktywne uczestnictwo. Konferencja miała na celu wspólną transgraniczną promocję dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego na pograniczu. W wydarzeniu udział wzięło 10 prelegentów (6 prelegentów słowackich i 4 prelegentów polskich), łączna liczba uczestników wyniosła 65 osób.
- Wydanie folderów promocyjnych zawierających podstawowe informacje o projekcie, turystyce rowerowej oraz poświęconych Szlakowi Ikon i Szlakowi Szwejka.
Zachęcamy do obejrzenia materiałów filmowych z działań zrealizowanych w ramach projektu https://www.youtube.com/watch?v=7ynMlq44F4Q oraz https://www.youtube.com/watch?v=0dweZ2q3BnA