Karpacki
Gmina Bukowsko

Gmina Bukowsko

Strona WWW

Gmina Bukowsko obejmuje obszar 13.820 ha, z czego blisko 4.000 ha zajmują lasy. Panujący tu klimat jest łagodniejszy od górskiego i porównywalny jest z walorami uzdrowiskowymi Iwonicza Zdroju i Rymanowa Zdroju.

Jest gminą wiejską położoną w środkowej części powiatu sanockiego, w południowej części województwa podkarpackiego. Od południa sąsiaduje z gminą Komańcza, od zachodu z gminą Zagórz, od północy z gminą Zarszyn. Siedzibą władz gminy  jest miejscowość Bukowsko, w latach 1748-1946 miasto, należące m.in. do Ossolińskich.

Główną arterią komunikacyjną przebiegającą przez gminę jest droga wojewódzka numer 889. Pozostałe drogi mają charakter lokalny.

Dominującym zajęciem mieszkańców gminy jest rolnictwo, o czym świadczy struktura gruntów na terenie gminy, gdzie 55% zajmują użytki rolne. Jest tutaj także dużo terenów leśnych, które zajmują 41,3% powierzchni gminy.

W skład gminy wchodzi trzynaście miejscowości: Bukowsko, Dudyńce, Karlików, Nadolany, Nagórzany, Nowotaniec, Płonna, Pobiedno, Tokarnia, Wola Piotrowa, Wola Sękowa, Wolica i Zboiska (zamieszkałych przez ponad 5.500 mieszkańców) oraz cztery nieistniejące miejscowości historyczne: Bełchówka, Kamienne, Przybyszów i Ratnawica. 

Gmina Bukowsko położona jest na terenie Karpat Zachodnich, w obrębie Dołów Jasielsko – Sanockich i Beskidu Niskiego. Doły Jasielsko-Sanockie, które obejmują północną  część gminy, charakteryzują się obecnością licznych kotlinek rozdzielanych przez niskie pogórza o stokach rzadko przekraczających 100 m. Kotlinki odwadniane są przez liczne rzeki, z których największa to Sanoczek.  Wysokości bezwzględne wahają się tutaj w granicach od 230 – 300 m n.p.m. (dna dolin) do 300 do 380 m n.p.m. w obrębie pogórzy.

Na przełomie 2010/11 roku krajobraz gminy wzbogacił się o dziewięć 80-metrowych elektrowni, a powstałe przy ich budowie drogi już dziś stanowią znakomite szlaki dla wypraw rowerowych, konnych, samochodowych i rodzinnych spacerów. Wyznaczone szczytami gór szlaki, same w sobie posiadają doskonałe walory rekreacyjne, a powstałe punkty widokowe zapierają dech w piersiach dzięki uzyskanej przestrzeni nad szczytami mniejszych wzniesień

Brak ofert

Brak Aktualności

Brak Mikroprojektów

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030